BETA версия

01
Земельна реформа

Scroll down

Минуло два тижні з часу позачергового засідання українського парламенту, на якому було прийнято законопроект № 2178-10 про скасування мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення. Підписаний Головою Верховної Ради України новий закон вже лежить на столі Президента, чекаючи на кульмінаційне візування. Саме цей момент дає змогу перевести подих від безсонної ночі парламентарів та нескінченного потоку новин з цього приводу і в тихій, затишній атмосфері підсумувати зміст нових норм земельного законодавства.

Ринок аграрної землі буде відкриватися поступово:

1) до жовтня 2020 року уряд має розробити та затвердити порядок здійснення фінансової підтримки громадянам та юридичним особам України (у тому числі фермерським господарствам) для придбання земельних ділянок сільськогосподарського призначення;

2) з 01 липня 2021 року до 01 січня 2024 року почне діяти особливий ринок, за правилами якого лише громадяни України матимуть змогу набувати право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення. При цьому, загальна площа землі на одну особу не може перевищувати 100 гектарів, а порушення такого обмеження потягне за собою конфіскацію землі за рішенням суду;

3) з 01 січня 2024 року до числа суб’єктів, що зможуть купляти аграрну землю будуть додані юридичні особи України, створені і зареєстровані за законодавством України, учасниками (акціонерами, членами) яких є лише громадяни України та/або держава, та/або територіальні громади. Разом із цим, як для громадян, так і для юридичних осіб України буде встановлений ліміт – не більше десяти тисяч гектарів на одну особу.

Особливістю нововведень є перспектива надання права на придбання земель сільськогосподарського призначення іноземним особам за посередництва юридичних осіб України. Проте, це питання має вирішуватись на референдумі.

TEFFI Law Firm очікує, що скасування мораторію не лише наповнить життям наразі «мертвий капітал» у вигляді земель сільськогосподарського призначення, але і відкриє шлях для нових можливостей українському аграрному бізнесу, а у майбутньому – іноземним інвесторам.